Glavna naloga zaščitnega stikala je zaščita nizkonapetostnih naprav in opreme pred preobremenitvijo in kratkimi stiki. Hkrati se lahko uporabljajo tudi za povezovanje in odklapljanje tokokrogov.
Glavni sestavni deli zaščitnih stikal so:
Elektromagnetni hitri sprožilec
Kot zaščita pred kratkimi stiki je na voljo elektromagnetno delujoč hitri sprožilec, ki sprosti mehansko zaporo. Njegova območja nastavitve so med 3-kratnim in 6-kratnim nazivnim tokom za zaščito vodov in med 3-kratnim in 16-kratnim nazivnim tokom za zaščito motorja. S pomočjo trenutnih sprožilcev, nameščenih v vsakem od treh polov stikala, lahko zaščitno stikalo v primeru kratkega stika takoj odklopi tokokrog.
Toplotni izklop
Za zaščito pred preobremenitvijo je na voljo toplotno sprožilo. To je odklopna naprava z zakasnitvenim učinkom, ki v območju preobremenitve deluje na odklopno zaklopko s segrevanjem bimetala na zunanji vodnik.
Območje nastavitve toplotnega sprožilca je prilagojeno nazivnemu toku bremena (na primer toplotni rele kot zaščita motorja) ali pa je proizvajalec določil sprostitveno vrednost nazivnega toka (na primer samodejni izklop).
Podnapetostni izklop
Podnapetostni sprožilec deluje elektromagnetno in se odziva na zmanjšanje delovne napetosti.
Samodejni izklopi se uporabljajo v nadzornih napravah in predvsem v gospodinjstvih. Izdelani so za nazivne napetosti do 380 V in nazivne tokove do 25 A kot avtomatski odklopnik z navojem E 27 in kot avtomatska linijska zaščita.
Za vsak zunanji vodnik je potreben en samodejni odklop kot posamezen modul. Vklop se izvede s preklopno ročico. S sprostitvijo brez izklopa lahko pride do neoviranega izklopa, tudi če je upravljalni element pritrjen.
Modul je sestavljen iz:
– toplotnega izklopa
– magnetnega prenapetosnega sprožilca
– naprave za zaklepanje
Stikala za zaščito pred okvarami in tokom:
Zaščitna stikala za zaščito pred tokom okvare se uporabljajo kot zaščitni ukrep pred električnim udarom v nizkonapetostnih inštalacijah. Zaščitno stikalo za okvaro toka ali naprava za okvaro toka induktivno spremlja s tokovnim transformatorjem vsoto dovodnih in odvodnih tokov v sistemu, ki ga je treba zaščititi. V ta namen so vsi vodniki, ki prihajajo iz omrežja, speljani skozi seštevalni tokovni transformator. Ti tvorijo primarno navitje. Pri brezhibnem tokokrogu v trifaznem sistemu ali sistemu izmeničnega toka je vsota vseh tokov v tistem trenutku enaka nič. Tok, ki teče proti zemlji v primeru stika telesa ali okvare med vodom in zemljo, poruši simetrijo in v sekundarnem navitju transformatorja ustvari napetost, ki odklopi napravo, ko je presežen nazivni tok. Zaščitna stikala za okvaro toka so izdelana za nazivno napetost 380 V izmenične ali trifazne napetosti in za nazivne tokove 25 A, 40 A, 80 A.